Szkolenia organizowane są w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych i innych kwalifikacji zwiększających szansę na podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
Możliwość sfinansowania szkolenia przysługuje w przypadku:
- braku kwalifikacji zawodowych,
- konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji,
- utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie,
- braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.
Koszt szkolenia indywidualnego w części finansowanej z Funduszu Pracy w danym roku nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia za pracę.
Kto może skorzystać ze szkolenia:
- osoba bezrobotna,
- osoba poszukująca pracy, która:
- pobiera rentę szkoleniową,
- pobiera świadczenie szkoleniowe, o którym mowa w art. 70 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
- podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podst. przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierza podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza rolnictwem,
- otrzymuje świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny,
- uczestniczy w zajęciach Centrum Integracji Społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
- jest w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
- pozostaje zatrudniona u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji, z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji,
- jest żołnierzem rezerwy,
- jest zatrudniona, wykonuje inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, w wieku 45 lat i powyżej.
- osoba niepełnosprawna na zasadach określonych w w/w ustawie oraz w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Szkolenie może być przeprowadzone w instytucji szkoleniowej, która posiada wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowej.
Uwaga:
Przyznanie wsparcia jest uzależnione od analizy Twojej sytuacji i Twoich szans na rynku pracy.
Szkolenia osób bezrobotnych odbywają się w dwóch formach:
- Szkolenia grupowe skierowane są do określonej grupy osób bezrobotnych (w zależności od typu szkolenia i zawodu) i poprzedza je zorganizowana rekrutacja prowadzona przez powiatowy urząd pracy.
Zajęcia mogą odbywać się zarówno rano jak i popołudniu, od poniedziałku do piątku. Osoba skierowana zobowiązuje się do regularnego uczestnictwa w zajęciach.
- Szkolenia indywidualne to szkolenia wskazane przez osobę bezrobotną i realizowane na jej wniosek, pod warunkiem uzasadnienia celowości szkolenia.
Osoba zainteresowana uczestniczeniem we wskazanym szkoleniu rozpoczynająca działalność gospodarczą po ukończonym szkoleniu składa indywidualny wniosek o szkolenie w którym zobowiązuje się do rozpoczęcia działalności gospodarczej w terminie do 30 dni od dnia ukończenia szkolenia. Szkolenia organizowane są również dla osób, które po szkoleniu podejmują zatrudnienie u wskazanego pracodawcy.