Czym jest pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej?
Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej jest przyznana ze środków Funduszu Pracy, a także środków Unii Europejskiej i stanowi pomoc de minimis.
Kto może się ubiegać o pożyczkę?
O pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się:
- Bezrobotni,
- Poszukujący pracy absolwenci szkół i uczelni, w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego,
- Studenci ostatniego roku studiów,
którzy:
– nie byli karani, w okresie 2 lat przed wystąpieniem z wnioskiem o pożyczkę, za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny lub ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, – nie są zatrudnieni oraz nie wykonują innej pracy zarobkowej,
– nie prowadzili działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o udzielenie pożyczki.
Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej jest udzielana na podstawie umowy, na wniosek osoby, po przedstawieniu opisu i kosztorysu zamierzonej działalności gospodarczej.
Maksymalna wysokość pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia i może stanowić do 100% kosztów jej podjęcia.
Okres spłaty pożyczki
Okres spłaty pożyczki na nie może być dłuższy niż 7 lat, z możliwością skorzystania z karencji w spłacie kapitału na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Kto wypłaca pożyczkę?
Środki finansowe z tytułu pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej są wypłacane przez pośrednika finansowego, na podstawie harmonogramu, po zarejestrowaniu przez pożyczkobiorcę działalności gospodarczej.
Wysokość oprocentowania pożyczki
Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi, w skali roku, 0,25 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
W jaki sposób dokonywana jest spłata pożyczki?
Spłata pożyczki jest dokonywana w równych ratach, płatnych na rachunek bankowy właściwego pośrednika finansowego. Pożyczkobiorca nie ponosi opłat i kosztów z tytułu udzielonej pożyczki.
Forma zabezpieczenia pożyczki
Formą zabezpieczenia spłaty i zwrotu udzielonych pożyczek jest weksel własny in blanco i poręczenie dwóch osób fizycznych. W zależności od oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego zamiast poręczenia dwóch osób fizycznych może być ustanowione inne zabezpieczenie spłaty i zwrotu udzielonych pożyczek.
Rozliczenie pożyczki
Podstawą rozliczenia pożyczek są opłacone faktury lub inne równoważne dokumenty księgowe.